Digital Signage – przepis na sukces!

Digital Signage  to system, który za pomocą monitora, playera i serwera pozwala emitować multimedialne komunikaty w wielu miejscach jednocześnie. Główne zalety tego systemu to przede wszystkim zdalne i scentralizowane zarządzanie treścią z dowolnej lokalizacji.

Atrakcyjna forma przekazu (dynamiczny obraz, dźwięk, kilka przekazów na jednym ekranie, możliwość interakcji z odbiorcą) oraz możliwość szybkiej zmiany wyświetlanego komunikatu sprawiły, że system Digital Signage stał się jednym z najefektywniejszych narzędzi marketingowych.

Digital marketing

Ekrany mogą być rozmieszczone w dowolnym miejscu, z kolei zarządzanie nimi odbywa się centralnie z jednego miejsca. Dzięki możliwości dostosowania komunikatu do miejsca, czasu, sytuacji i określonego odbiorcy system Digital Signage wykorzystywany jest m.in. jako środek przekazu informacji (serwisy pogodowe, walutowe), jak również narzędzie marketingowe. Pełnić może też funkcje drogowskazu lub tablicy informacyjnej prezentującej ofertę sprzedażową – z badań Pentoru wynika, że to właśnie wtedy zapada większość wyborów, a ustawione w odpowiednim miejscu ekrany zwiększają sprzedaż średnio o 40 proc. To oznacza, że w sprzedaży dodatkowych usług, systemy DS są skuteczniejsze niż jakakolwiek inna forma reklamy.

 

Przepis na sukces

Zdaniem ekspertów przepis na sukces za pomocą systemu Digital Signage od lat jest niezmienny: najważniejszy jest pomysł i zaskakująca treść. Ale skuteczny marketing wymaga również właściwej metody prezentacji. Jeszcze do niedawna stworzenie własnego systemu było skomplikowanym przedsięwzięciem. Oprócz ekranów trzeba było zainwestować również w całą infrastrukturę: kable, modemy i serwery. Większość dostępnych obecnie na rynku rozwiązań to tzw. systemy łączone. To oznacza, że firmy, które je projektują i wdrażają, korzystają z gotowych rozwiązań. W efekcie kto inny dostarcza sprzęt (ekrany, serwery lub playery), hosting i oprogramowanie do zarządzania treścią. Póki taki system jest nieduży, to się może opłacać.

Ale wyobraźmy sobie sieć zbudowaną z ponad setki ekranów, w której o różnej porze dnia każdy wyświetla inny komunikat. Zarządzanie nim wymagało ciągłego wsparcia ze strony grafika, programisty i najczęściej wyspecjalizowanej agencji marketingowej. Stopniowo na rynku pojawiają się jednak rozwiązania, które upraszczają cały ten proces do minimum. Taki właśnie jest system ADScreen, czyli opracowane przez firmę Content Networks innowacyjne oprogramowanie działające w internetowej chmurze. Oznacza to, że korzystać można z niego niezależnie od miejsca i czasu, bez konieczności tworzenia skomplikowanej infrastruktury. Wystarczy dowolne urządzenie oraz dostęp do Internetu.

 

Funkcjonalność systemu ADScreen

Oprogramowanie do zarządzania treścią to podstawa każdego systemu DS. To od niego zależy jego funkcjonowanie. W systemie ADScreen przyjazny panel administracyjny umożliwia skomponowanie własnego interfejsu z wielu różnych elementów. Do dyspozycji mamy grafikę, tekst, aplikacje webowe, pliki audio i video. Stworzenie własnego komunikatu trwa zaledwie kilka minut. Równie proste jest zarządzanie wyświetlaną treścią. Czas i godzinę wyświetlania ustawić możemy podobnie jak w muzycznej playliście. Aplikacja pozwala z poziomu przeglądarki definiować sposób wyświetlania reklam, tworzyć harmonogram i kontrolować przebieg kampanii reklamowej.

W podstawowej wersji (ADScreen Basic) przeznaczonej dla małych firm pozwala on na zarządzanie reklamą i informacją na wyświetlaczach połączonych w jedną sieć. W pełni funkcjonalne rozwiązanie (ADScreen Enterprise) umożliwia tworzenie i obsługę sieci złożonych nawet z kilkuset interaktywnych ekranów. W obu przypadkach do wyświetlania treści użyte może zostać praktycznie każde urządzenie z wyświetlaczem: monitor LCD, rzutnik lub tablet z systemem operacyjnym Android, IOS, czy Windows Phone. Wystarczy podpiąć do nich odpowiedni player, aby połączyć się z nim przez Internet i zdalnie wyświetlić przygotowane wcześniej treści. – Projektując ten system staraliśmy się maksymalnie uprościć cały proces tworzenia i zarządzania treścią – wyjaśnia Dawid Gąsiorek, prezes Content Networks. – W efekcie zarządzanie siecią kilkudziesięciu wyświetlaczy stało się łatwiejsze niż obsługa konta na facebooku.

 

Comments are closed.

pl_PL
en_GB pl_PL