Przychodnia Lekarska w Modlinie pokazuje jak wykorzystać potencjał Digital Signage.

Opieka medyczna to bardzo ważna dziedzina, która niestety pod względem wykorzystania rozwiązań Digital Signage pozostaje daleko w tyle. Technologia cyfrowa z pewnością w dużym stopniu zwiększyłaby efektywność służby zdrowia, a jej zastosowanie mogłoby przynieść pozytywne skutki zarówno dla pracowników, jak i dla pacjentów.

Zarządzanie strefą oczekiwania oraz ułatwienie przemieszczania się pacjenta pomiędzy gabinetami i oddziałami to spore wyzwanie w służbie zdrowia. W większości polskich placówek medycznych wciąż funkcjonuje archaiczny system kolejkowy, wizyta u lekarza nierozerwalnie wiąże się z czekaniem, a to ze stratą czasu. Tak być nie musi!

Recepta na kolejki

Komfortowe warunki oczekiwania to standard, do którego powinna dążyć każda placówka medyczna. Pomoc informatycznych systemów w efektywnym zarządzaniu strefą oczekiwania to ogromne ułatwienie. Przekonała się o tym Garnizonowa Przychodnia Lekarska SPZOZ w Modlinie, dla której firma Content Networks wdrożyła profesjonalne narzędzie do rezerwacji sal – ADPlanner. Przed gabinetami lekarskimi zainstalowano 11 ekranów o przekątnej 15,6 cala. Dyżurujący lekarz za pomocą mobilnej aplikacji obsługuje treści informujące o tym, czy gabinet jest otwarty, w jakich godzinach i kto aktualnie przyjmuje pacjentów. – Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość połączenia ekranów z systemem kolejkowym. Dzięki temu na ekranie wyświetli się dodatkowo numer wyczytywanego pacjenta. W przeciwieństwie do tradycyjnego systemu kolejkowego, który opiera się na wywoływaniu pacjentów po nazwisku, mamy tu więc ochronę danych osobowych – tłumaczy Dawid Gąsiorek, prezes Content Networks. – Dzięki temu za jednym zamachem pacjent zachowuje dyskrecję, nie musi pilnować kolejki i może liczyć na dynamiczną komunikację.

Multimedialna poczekalnia

Kolejnym krokiem w cyfryzacji modlińskiej przychodni, usprawniającym funkcjonowanie przestrzeni oczekiwania i poprawiającym jakość obsługi pacjenta jest wykorzystanie systemu Digital Signage  do wyświetlania komunikatów informacyjnych na 7 ekranach multimedialnych. Dzięki modelowi SaaS (Software as a Service) nie wymaga to instalacji, fachowej wiedzy technicznej, ani budowania skomplikowanej infrastruktury sprzętowej. – Nie trzeba inwestować w kable, modemy i serwery. Innowacyjny jest też software, który zastosowaliśmy w Modlinie. Jest to nasza autorska aplikacja webowa, dzięki niej cały proces zarządzania treścią w przychodni odbywa się w chmurze obliczeniowej – tłumaczy Dawid Gąsiorek, prezes Content Networks. W modlińskiej przychodni na 7 wielkoformatowych ekranach, wyświetlają są informacje na temat funkcjonowania przychodni, praw pacjenta, komunikatów NFZ, itp. – Dzięki temu strefa oczekiwania staje się miejscem, w którym dostarczyć możemy pacjentowi wielu przydatnych informacji – dodaje Gąsiorek. – A czekanie przestaje być stratą czasu.

Comments are closed.

pl_PL
en_GB pl_PL