Jak stworzyć nowoczesny system Digital Signage w hotelu?

Digital Signage (DS) to system, który za pomocą monitora, playera i serwera pozwala emitować multimedialne komunikaty w wielu miejscach jednocześnie. Główne zalety tego systemu to przede wszystkim  zdalne i scentralizowane zarządzanie contentem z dowolnej lokalizacji, atrakcyjna forma przekazu (ruchomy obraz, dźwięk, kilka przekazów na jednym ekranie, możliwość interakcji z odbiorcą) oraz możliwość szybkiej zmiany wyświetlanej treści i dowolne jej różnicowanie w zależności od lokalizacji i grup odbiorców. W ciągu dekady z technologicznej ciekawostki systemy Digital Signage zmieniły się w jedno z najefektywniejszych narzędzi marketingowych. W hotelach ich rola nie sprowadza się już wyłącznie do witania gości. Spotkać można je na każdym kroku: w holu, na korytarzu, sali konferencyjnej, przy wejściu do windy i w pokoju. Wszędzie podnoszą prestiż, ułatwiają pracę personelowi i pomagają budować nowoczesny, profesjonalny, a jednocześnie przyjazny wizerunek obiektu. Ale zakres  zastosowanie tego rozwiązania rośnie w miarę rozwoju technologii.

Hotelowy digital marketing

Dzisiejsze serwery są na tyle szybkie i pojemne, że prezentować mogą coraz bardziej wymagające treści. Wyświetlacze mogą zastąpić tradycyjne plakaty, albo ciągnąć się przez wiele metrów, stanowić jeden spójny ekran lub podzielony na kilka stref. Dzięki systemom rozpoznawania twarzy treść dostosować można do wieku i płci odbiorcy, a za pomocą czujników ruchu – także do zachowania. Ekrany mogą być rozmieszczone w dowolnym miejscu, z kolei zarządzanie nimi odbywa się centralnie z jednego miejsca. Dzięki możliwości dostosowania komunikatu do miejsca, czasu, sytuacji i określonego odbiorcy w hotelach system Digital Signage wykorzystywany jest m.in. jako środek przekazu informacji (serwisy pogodowe, walutowe), jak również narzędzie marketingowe. Pełnić może też funkcje drogowskazu lub tablicy informacyjnej prezentującej ofertę. Szybki zwrot z inwestycji zapewnić mogą natomiast monitory promujące usług dodatkowych dostępnych w hotelu lub zaprzyjaźnionych z marką hotelu firm (korporacje taksówkarskie, kwiaciarnie, pizzerie, restauracje, lokalny biznes, kluby). Z badań Pentoru wynika, że to właśnie wtedy zapada większość wyborów, a ustawione w odpowiednim miejscu ekrany zwiększają sprzedaż średnio o 40 proc. To oznacza, że w sprzedaży dodatkowych usług systemy DS są skuteczniejsze niż jakakolwiek inna forma reklamy.

Przepis na sukces

Zdaniem ekspertów przepis na sukces za pomocą systemu Digital Signage w hotelu od lat jest niezmienny: najważniejszy jest pomysł i zaskakująca treść. Ale skuteczny marketing wymaga również właściwej metody prezentacji. Jeszcze do niedawna stworzenie własnego systemu było skomplikowanym przedsięwzięciem. Oprócz ekranów trzeba było zainwestować również w całą infrastrukturę: kable, modemy i serwery. Większość dostępnych obecnie na rynku rozwiązań to tzw. systemy łączone. To oznacza, że firmy, które je projektują i wdrażają, korzystają z gotowych rozwiązań. W efekcie kto inny dostarcza sprzętu (ekranów, serwerów lub playerów), hostingu i oprogramowania do zarządzania treścią. Póki taki system jest nieduży, to się może opłacać. Ale wyobraźmy sobie sieć zbudowaną z ponad setki ekranów, w której o różnej porze dnia każdy wyświetla inny komunikat. Zarządzanie nim wymagało ciągłego wsparcia ze strony grafika, programisty i najczęściej wyspecjalizowanej agencji marketingowej. Stopniowo na rynku pojawiają się jednak rozwiązania, które upraszczają cały ten proces do minimum. Taki właśnie jest AdScreen, czyli opracowane przez firmę Content Networks innowacyjne oprogramowanie działające w internetowej chmurze. Oznacza to, że korzystać można z niego niezależnie od miejsca i czasu, bez konieczności tworzenia skomplikowanej infrastruktury. Wystarczy laptop lub tablet oraz dostęp do Internetu.

Multimedialne serce

Na tym jednak nie kończy się rola Adscreena. Oprogramowanie do zarządzania treścią to serce każdego systemu DS. To od niego zależy jego funkcjonowanie. W Adscreenie przyjazny panel administracyjny umożliwia skomponowanie własnego interfejsu z wielu różnych elementów. Do dyspozycji mamy grafikę, tekst, aplikacje webowe, pliki audio i video. Stworzenie własnego komunikatu trwa zaledwie kilka minut. Równie proste jest zarządzanie wyświetlaną treścią. Czas i godzinę wyświetlania ustawić możemy podobnie jak w muzycznej playliście. Aplikacja pozwala z poziomu przeglądarki definiować sposób wyświetlania reklam, tworzyć harmonogram i kontrolować przebieg kampanii reklamowej. W podstawowej wersji (ADScreen Basic) przeznaczonej dla maych firm pozwala on na zarządzanie reklamą i informacją na wyświetlaczach połączonych w jedną sieć. Wpełni funkcjonalne rozwiązanie (ADScreen Enterprise) umożliwia tworzenie i obsługę sieci złożonych nawet z kilkuset interaktywnych ekranów. W obu przypadkach do wyświetlania treści użyte może zostać praktycznie każde urządzenie z wyświetlaczem: telewizor, monitor LCD, rzutnik lub tablet z systemem operacyjnym Android, IOS, czy Windows Phone. Wystarczy podpiąć do nich odpowiedni player, aby połączyć się z nim przez internet i zdalnie wyświetlić przygotowane wcześniej treści. – Projektując ten system staraliśmy się maksymalnie uprościć cały proces tworzenia i zarządzania treścią – wyjaśnia Dawid Gąsiorek, prezes Content Networks. – W efekcie zarządzanie siecią kilkudziesięciu wyświetlaczy stało się łatwiejsze niż obsługa konta na facebooku.

Aplikacje na miarę hotelu

ADScreen wyposażony został również w wiele dodatkowych funkcji tj. zarządzanie użytkownikami i uprawnieniami, tworzenie wielu grup wyświetlaczy, generowanie raportów i statystyk. Jednym z najciekawszych narzędzi jest ADPlanner, czyli aplikacja umożliwiającym efektywne zarządzanie salami konferencyjnymi. Dzięki niej na bieżąco można monitorować ich przebieg, dostosować wielkość potrzebnej sali i czas spotkania. Równie ciekawym rozwiązaniem jest AD WiFi, czyli połączenie HotSpota z możliwościami jakie daje Digital Signage. Za jego sprawą nie tylko udostępniamy internet, ale również zyskujemy dostęp do intuicyjnego panelu administracyjnego i kreatora. Pozwala on samodzielnie stworzyć ekran powitalny. który klient zobaczy po zalogowaniu do sieci. Podobnie jak w przypadku zarządzania treścią na wyświetlaczach do dyspozycji mamy gotowe szablony i wiele możliwości: grafikę, tekst, aplikacje webowe, pliki audio i video. Co to daje? Możliwość atrakcyjnego i nieinwazyjnego zareklamowania dodatkowych usług. Udostępniając gościom internet, w zamian możemy poinformować ich o dodatkowych promocjach, zbierać kontakty i prowadzić skuteczny remarketing, dzięki któremu zwiększymy liczbę gości – Taka elastyczność jest dzisiaj konieczna, ponieważ zakres zastosowanie systemu Digital Signage wciąż rośnie – wyjaśnia Gąsiorek. – Dlatego zprojektowaliśmy ADScreena jako orpogramowanie, które będzie można wciąż rozwijać, dodając kolejne aplikacje. Dzięki temu jesteśmy w stanie przystosować go do potrzeb każdego klienta i skroić na miarę potrzeb każdego hotelu.

Leave A Comment

pl_PL
en_GB pl_PL