Jak zmienić system multimedialnych wyświetlaczy w dobrze skrojoną marynarkę?  

Nowoczesny system powinien być jak dobrze skrojona marynarka: automatycznie trafiać w gusta klienta, wyświetlać treści szyte na miarę i oferować dokładnie to, czego potrzebuje odbiorca. Najlepiej zanim jeszcze o tym pomyśli.

 

W ciągu dekady z technologicznej ciekawostki systemy Digital Signage zmieniły się w jedno z najefektywniejszych narzędzi marketingowych. Bardziej niż tablice informacyjne zaczynają dziś przypominać wyspecjalizowane przyrządy badawcze. – Ich rola nie sprowadza się już wyłącznie do prezentowania multimedialne treści. Nośniki DS mogą zbierać wiele użytecznych danych, poznawać i analizować potrzeby klienta oraz wchodzić z nimi w interakcje – tłumaczy Dawid Gąsiorek, prezes Content Networks. – Nowoczesny system powinien być jak dobrze skrojona marynarka: automatycznie trafiać w gusta klienta, wyświetlać treści szyte na miarę i oferować dokładnie to, czego potrzebuje odbiorca. Najlepiej zanim jeszcze o tym pomyśli.

Najskuteczniejsza forma reklamy

Digital Signage (DS) to system, który za pomocą monitora, playera i serwera pozwala emitować multimedialne komunikaty w wielu miejscach jednocześnie. Główne jego zalety to przede wszystkim zdalne i scentralizowane zarządzanie kontentem z dowolnej lokalizacji, atrakcyjna forma przekazu (ruchomy obraz, dźwięk, kilka przekazów na jednym ekranie, możliwość interakcji z odbiorcą) oraz możliwość szybkiej zmiany wyświetlanej treści i dowolne jej różnicowanie w zależności od lokalizacji i grup odbiorców.
Tego typu rozwiązania na rynku znane są już od blisko dekady, ale dzięki nowym technologiom przechodzą właśnie swoistą rewolucję. Dzisiejsze serwery są na tyle szybkie i pojemne, że są w stanie prezentować wymagające treści. Wyświetlacze mogą zastąpić tradycyjne plakaty, albo ciągnąć się przez wiele metrów. Stanowić jeden spójny ekran lub podzielony na kilka stref. Dzięki systemom rozpoznawania twarzy treść dostosować można do wieku i płci odbiorcy, a za pomocą czujników ruchu – także do zachowania.
Zakres zastosowanie tego rozwiązania rośnie w miarę rozwoju technologii. W branży HoReCa nośniki DS zazwyczaj dostarczają informacji, wskazują drogę lub prezentują ofertę. Największą ich zaletą pozostaje jednak możliwość oddziaływania na klienta w momencie zakupów. Z badań Pentoru wynika, że to właśnie wtedy zapada większość wyborów, a ustawione w odpowiednim miejscu ekrany zwiększają sprzedaż średnio o 40 proc. Pod tym względem nośniki DS są skuteczniejsze niż jakakolwiek inna forma reklamy. Ale jak je wykorzystać, żeby te możliwości przekuć w marketingowy sukces?

Interaktywna sprzedaż w restauracji

Interaktywna sprzedaż w gastronomii

 

Przepis na sukces

Zdaniem ekspertów przepis od lat jest niezmienny: najważniejszy jest pomysł i zaskakująca treść. Ale skuteczny marketing wymaga również właściwej metody prezentacji. Jeszcze do niedawna stworzenie własnego systemu było skomplikowanym przedsięwzięciem. Oprócz ekranów trzeba było zainwestować również w całą infrastrukturę: kable, modemy i serwery. Większość dostępnych obecnie na rynku rozwiązań to tzw. systemy łączone. To oznacza, że firmy, które je projektują i wdrażają, korzystają z gotowych rozwiązań. W efekcie kto inny dostarcza sprzętu (ekranów, serwerów lub playerów), hostingu i oprogramowania do zarządzania treścią.
Póki taki system jest nieduży, to się może opłacać. Ale wyobraźmy sobie sieć zbudowaną z ponad setki ekranów, w której o różnej porze dnia każdy wyświetla inny komunikat. Zarządzanie nim wymagało ciągłego wsparcia ze strony grafika, programisty i najczęściej wyspecjalizowanej agencji marketingowej. I tu z pomocą przychodzi ADScreen, czyli opracowane przez firmę Content Networks innowacyjne oprogramowanie działające w internetowej chmurze. Oznacza to, że korzystać można z niego niezależnie od miejsca i czasu, bez konieczności tworzenia skomplikowanej infrastruktury. Wystarczy laptop lub tablet i dostęp do internetu, aby zarządzać nieograniczoną liczbą wyświetlaczy. – Projektując ten system staraliśmy się maksymalnie uprościć cały proces tworzenia i zarządzania treścią – wyjaśnia Gąsiorek. – W efekcie zarządzanie stało się łatwiejsze niż obsługa konta na facebooku. Dla przykładu w centrali RTV EURO AGD kontentem na 3 tys. ekranów w 50 salonach całej Polski zarządza jedna osoba.

Digital marketing w gastronomii

Digital marketing w gastronomii

Jeden system – wiele możliwości

Technologia to jednak nie wszystko, równie ważne jest oprogramowanie do zarządzania treścią. To serce każdego systemu DS, od którego zależy sprawne funkcjonowanie całej sieci. W ADScreenie jest to przyjazny panel administracyjny, który umożliwia skomponowanie własnego interfejsu z wielu różnych elementów. Do dyspozycji mamy grafikę, tekst, aplikacje webowe, pliki audio i video. Równie proste jest zarządzanie wyświetlaną treścią. Czas i godzinę wyświetlania ustawić możemy podobnie jak w muzycznej playliście. Aplikacja z poziomu przeglądarki pozwala również definiować sposób wyświetlania reklam, tworzyć harmonogram i kontrolować przebieg kampanii reklamowej.
W podstawowej wersji (ADScreen Basic) przeznaczonej dla maych firm pozwala on na zarządzanie reklamą i informacją na wyświetlaczach połączonych w jedną sieć. Wpełni funkcjonalne rozwiązanie (ADScreen Enterprise) umożliwia tworzenie i obsługę sieci złożonych nawet z kilkuset interaktywnych ekranów. W obu przypadkach do wyświetlania treści użyte może zostać praktycznie każde urządzenie z wyświetlaczem: telewizor, monitor LCD, rzutnik lub tablet z systemem operacyjnym Android, IOS, czy Windows Phone. Wystarczy podpiąć do nich odpowiedni player, aby połączyć się z nim przez internet i zdalnie wyświetlić przygotowane wcześniej treści.

Aplikacje HoReCa

ADScreen wyposażony został również w wiele dodatkowych funkcji tj. zarządzanie użytkownikami i uprawnieniami, tworzenie wielu grup wyświetlaczy, generowanie raportów i statystyk. Jednym z najciekawszych narzędzi jest ADPlanner, czyli aplikacja umożliwiającym efektywne zarządzanie salami konferencyjnymi. Dzięki niej na bieżąco możemy monitorować przebieg spotkania, dostosować wielkość potrzebnej sali i czas spotkania. Równie ciekawym rozwiązaniem jest ADWiFi, czyli połączenie HotSpota z możliwościami jakie daje Digital Signage. Za jego sprawą nie tylko udostępniamy internet, ale również zyskujemy dostęp do intuicyjnego panelu administracyjnego i kreatora. Podobnie jak w przypadku zarządzania treścią na wyświetlaczach do dyspozycji mamy gotowe szablony i wiele możliwości: grafikę, tekst, aplikacje webowe, pliki audio i video. Dzięki temu możemy samodzielnie stworzyć ekran powitalny, który klient zobaczy po zalogowaniu do sieci. Dzięki temu udostępniając gościom internet, w zamian możemy poinformować ich o dodatkowych promocjach lub pójść o krok dalej i automatycznie skroić je na miarę klienta.

Jak zmienić zwykłą sieć wifi w skuteczne narzędzie marketingowe

Jak zmienić zwykłą sieć wifi w skuteczne narzędzie marketingowe

Reklamy szyte na miarę

Możliwość dostosowania komunikatu do miejsca, czasu, odbiorcy i sytuacji komunikacyjnej powoduje, że tego typu systemy stają się coraz bardziej inteligentne i powoli dostosowują się do klienta niczym dobrze skrojona marynarka. Najlepszy przykład to Inter Seller, czyli System Interaktywnej Sprzedaży ADScreena, wyposażony w jeden z najbardziej zaawansowanych na świecie modułów monitorujących sposób korzystania z interaktywnych urządzeń. Wyświetlacze, infokioski, ekrany i ściany wideo pełnią tu rolę instrumentów badawczych i narzędzi analitycznych. Logując się do sieci za pomocą WiFi lub infokiosku każdy gość pozostawia po sobie wiele przydatnych informacji, (płeć, miejsce zamieszkania, zainteresowania itd.), które są niczym cyfrowy odcisk palca. – Za pomocą kilku prostych narzędzi możemy tworzyć z nich bazy danych, analizować i budować profile behawioralne, ułatwiające prowadzenie spersonalizowanego remarketingu – tłumaczy Gąsiorek. – W przyszłości proces ten będzie wpełni zautomatyzowany. Gościom restauracji będziemy mogli zaproponować spersonalizowane menu, a w hotelu – np. specjalną ofertę na dodatkowe usługi.

 

Tekst ukazał się na portalu Horecanet.pl

Leave A Comment